8 triků, jak zútulnit velký pokoj

 Pokud jste jedněmi z těch, kteří vlastní byt nebo dům, ve kterém jsou velké pokoje, pak vám musíme gratulovat (záměrně neříkejme závidět…). Jenže co potom, když v takovém pokoji slyšíte i vlastní ozvěnu? Existuje pár nepsaných pravidel, která by se podle Obyčeje však měla zapsat, jenž váš obří pokoj dokážou zútulnit tak, abyste se v něm cítili pohodlně. Stačí si jen trošku pohrát.

Úvodní fotografie nahoře pochází ze zdroje http://bit.ly/2rvh0Bq

1. Nábytek nemusí stát pouze kolem stěn

Zlozvykem mnoha domácností jsou všechny ty gauče, knihovny, konferenční a odkládací stolky nalepené na stěnách. Mnohem zabydleněji a také zábavněji přitom vypadá, když se nábytek více soustředí do středu místnosti. V tomto případě je často obtížné, zbavit se konvencí, na které jsme od malička zvyklí. Dejte si skleničku něčeho ostřejšího a pusťte se do předělávek.

Fotografie napravo pochází ze zdroje http://bit.ly/2qR6cM5 

 

2. Rostliny jako v džungli

Tedy nemusí jich být příliš, stačí jen, když budou dostatečně vysoké a strategicky rozmístěné. Zelení kámoši, kteří jsou vyšší než metr, totiž dokážou vaše vysoké stropy opticky zmenšit. Hodí se i do opuštěných rohů nebo k holým stěnám.

Fotografie nalevo pochází ze zdroje  http://bit.ly/2rCwnKO

 3. Vytvořte si osobní zónu

Velký pokoj nevypadá neosobně, pokud z něj sálá osobitost. Pozor – věta plytká jako talířek na zákusky skrývá velké moudro! Vytvořte si v místnosti vaši osobní zónu pěkně jako za starých časů v pokojíčku u vašich. Rádi šijete, skládáte hudbu, píšete blog? Stačí pěkný stůl, osobní věci, které milujete, pár knížek, oblíbené grafiky na zeď, dobré osvětlení, několik kytek ve vkusných květináčích, a jak se vám tam dobře bude žít.

Fotografie napravo pochází ze zdroje http://bit.ly/2sp0dAp 

 

4. Kousky z masivního dřeva

Ve velkých místnostech je krásný nábytek prostě víc vidět. Rozhodně nešlápnete vedle, pokud si pořídíte jeden dva dominantní kousky z masivního dřeva. Dřevo totiž prokázaně vyzařuje pohodu a klid natolik, že se v jeho přítomnosti člověk vyloženě cítí líp. Už jen konferenční stolek nebo majestátní šifonér umí s celou místností pěkně zatočit.

Fotografie nalevo pochází ze zdroje http://bit.ly/2spark1 

 

5. Na každý ostrůvek si posviťte

Ať už máte ve velké obytné místnosti svou osobní zónu, intimní posezení pro dva, šachový či čtecí koutek, bar nebo obří gauč do písmene L, musíte mít v každé z těchto částí ten správný světelný zdroj. Světlo má totiž, co se týče útulnosti, opravdu velkou moc. Zamyslete se nad lustry, bodovými světly, stojacími lampami nebo malými lampičkami. Všechno vám bude hrát do karet.

Fotografie napravo pochází ze zdroje http://bit.ly/2sAvIqs 

 

6. Čtecí koutek

Knihy jsou studnicí moudrosti a taky tím pravým kořením, které dochutí atmosféru ve vaší obrovitánské místnosti. Vlastně v každé místnosti. Pokud máte výklenek, je vymalováno. Pokud ne, nevěšte hlavu. Základem je samozřejmě správná knihovna, kam se vejde celý Nesbø plus pár Coelhů navrch. K tomu, abyste si knížku vychutnali, potřebujete soukromí v podobě TOHO PRAVÉHO křesla a něco pod nohy.  Pak už jen stačí správné osvětlení a váš koutek pro čtení je na světě.

Fotografie nalevo pochází ze zdroje http://bit.ly/2qR52jK 

 

7. Textílie

Ách, no tak textílie jsou přece jasným prvkem, který vám to doma neskutečně zateplí. Spousta polštářů z vybraných látek, pletené puffy, chlupaté koberce, měkoučké deky, látkový paraván, ale i tkaná tapiserie dovezená z vaší poslední dovolené, dokážou v objemné místnosti vyslovené zázraky.

Fotografie napravo pochází ze zdroje http://bit.ly/2rQgPDQ

 

8. Umění mít doma umění

Pokud dáte většinu nábytku doprostřed, zůstanou vám kolem holé stěny. To způsobí, že se místnost stane neuvěřitelně chladnou. Aby bylo dílo vašeho velkého pokoje dokonalé, je potřeba ho ještě trošku doladit. Dopřejte si kapku estetického potěšení v podobě několika obrazů, designové sochy, cyklotrofeje nebo betonové mísy. Uvidíte, jak to s vámi doma zahýbá.

Fotografie napravo pochází ze zdroje http://etsy.me/2rQ5ljE

 

A příště si zase řekneme, jak to udělat s pokojíkem, který by potřeboval opticky naopak trošku nafouknout.

Chcete se při výběru nových kousků držet interiérových trendů pro rok 2017? Nechte se inspirovat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář