Vyrobte si lavičku ze starých židlí

Máte doma dvě staré židle, které sotva stojí na nohou? Zapomeňte na sběrný dvůr, raději jim znova vdechněte život. Jak? Nemusíte být zrovna MacGyver, stačí mít jen chuť něco tvořit. Výroba lavičky není vůbec složitá, zvládnete to levou zadní (jako my holky z Obyčeje, mluvíme totiž z vlastní zkušenosti).

Co budete potřebovat

2 stejně vysoké židle

3 desky o délce 150 cm

Pilku kmitavku

Brusku nebo smirkový papír

Nátěrovou barvu nebo speciální olej pro externí použití

Metr, tužku, štětec, vruty, vrtačku (neboli aku šroubovák)

Rozříznout

Jakkoliv krvelačně to zní, musíte židle rozříznout, aby z každé zbyla jen zadní část – tedy opěrátko na dvou nohách. Nejprve začněte tím, že se zbavíte sedáku. Pokud se vám to nedaří ručně, klidně použijte staré dobré kladivo.

Pro uříznutí dobře poslouží pilka kmitavka a svěrák nebo pár silných rukou pomocníka. Když budou některé špatně uříznuté části židle vyčnívat, zabruste je. Stejně tak bruskou odstraňte starý lak, který by se mohl loupat.

Naměřit

Na řadu přichází desky. Představte si, jak na nich sedí pan Krkovička a přesně podle toho tloušťku desek vyberte. Na tuto lavičku bohatě postačí délka 150 cm. Šířku přizpůsobte velikosti židlí. Dvě desky přijdou pod zadek, o tu zbylou se budete opírat. Obruste je, ať jsou hladké jako čerstvě oholené nohy.

Vyříznout

Před vámi je teď důležitá fáze. Musíte vyříznout okraje desek tak, aby pěkně zapadly do židlí. My jsme na to šly od lesa a zaoblený výřez jsme obkreslily podle původních sedáků. Použijte k tomu opět pilku. Pokud náhodou zjistíte, že vám desky pořád nějak nesedí, přizvěte kamaráda s velkým nožem, který vám to s úsměvem dořízne přesně podle představ.

Natřít

Člověk by řekl, že tu špinavou práci má za sebou, ale kdepak – natírání vždycky vede. Rozestelte si raději všude igelit, ať nemáte památku v podobě pokapané podlahy. Pokud natíráte v dílně, tam se samozřejmě plně rozvášněte. Udělejte alespoň dvě vrstvy na každé z částí.

Přišroubovat

Teď se ukáže, jak jste to naměřili. Budete teď potřebovat asistenci někoho trpělivého. Ten vám musí přidržet ve vertikální poloze jednu židli, abyste mezi židle mohli položit naměřené a krásně natřené desky. Jakmile všechno pasuje, přišroubujte desky k židlím dlouhými vruty, ať lavička slouží ještě pravnukům vašich vnuků.

A máte to! Teď už zbývá jen na lavičku krasopisně a fixou napsat Obyčej. :))

A pak samozřejmě zjistit, jestli vám lavička funguje tak, jak jste si představovali. U nás to dopadlo dobře!

Už teď přemýšlíte, co dalšího vytvořit? Mrkněte se na další návody.

Napsat komentář