Vyrobte si paletový stolek na kafíčko

Proč si vyrobit stolek z palet? Má to spoustu výhod. Zásadní pro vás můžou být tři:

 1. Zachráníte život paletě, která by dřív nebo později shnila na smetišti
 2. Budete mít doma originální kousek nábytku přesně podle vašeho vkusu
 3. Vyrobit si stolek vlastníma rukama znamená, že na sebe budete hrdí pokaždé, když projdete obývákem
 4. Oprášíte stará přátelství – díky vašemu krásnému stolku se vám zvýší frekvence návštěv, protože se k vám bude chtít každý vracet.

Tak to máme nakonec čtyři a to jsme ještě zapomněly dodat, že výroba takového stolku vyjde jen na pár korun a zvládne to každý, kdo dokáže vyměnit žárovku. Ale už se pusťme do práce.

Co budete potřebovat?

 • 2 europalety (jsou kvalitnější a pevnější než většina běžných palet)
 • brusku nebo šmirgl papír
 • pár šroubků a šroubovák nebo Aku vrtačku
 • svěrky
 • čtyři kolečka
 • nátěrovku (olej, lak, barvu – záleží na vás)
 • 2–3 hodinky času

stolek 1

POSTUP

Držte si klobouky, začínáme brousit

SchvStolek 3álně si sáhněte na povrch neopracované europalety a srovnejte to s dojmem z jemného hladkého dřeva po obroušení. Nejlíp se brousí bruskou, se kterou to budete mít raz dva a vůbec se nenadřete. Zvládnete to ale i s klasickým smirkovým papírem.

 

A teď to všem (deskám) natřete

Přichází moment, kdy se musíte zamyslet nad tím, do jakého stylu budete stolek ladit. Pokud jste spíše přírodňáci, zvýrazněte kresbu dřeva voskem nebo olejem. Můžete ho také namořit a dodat stolku jiný odstín. Jste milovníci barev? Buďte klidně výstřední a palety natřete nějakou divočinou. Myslete však na to, aby se vám pak stolek netloukl s vaším interiérem.

Stolek 4

Paletový hamburger

Jde do tuhého! Položte jednu paletu na druhou tak, aby ta spodní byla otočená vzhůru nohama (nikde nesmí přečnívat ani milimetr) a přišroubujte je spodními stranami k sobě. Pomozte si svěrkami, aby se vám palety při šroubování neposunuly. Pokud se vám šroubky zdají jako přílišní narušitelé, můžete palety slepit kvalitním lepidlem a pojistit to na bocích spojovacími kovovými destičkami.

Stolek 2

Stolek může dobře posloužit i v případě, že bude jen z jedné palety. Paletový hamburger je však pohodlnější kvůli své výšce. Navíc se spojením dvou kousků vytvoří praktický úložný prostor na časopisy, knihy nebo místo, kam rychle smetete všechno ze stolu při nečekané návštěvě.
Fajnšmekři si můžou nechat na míru uříznout skleněnou desku a položit ji navrch jako třešeň na dort.

Už jen zbývá to rozjet

Velká, malá, barevná, kovová, umělá? Teď jste estéti vy a musíte svůj stolek rozjet na těch správných kolečkách. Důležité je jen to, aby se dala zabrzdit (nechcete přece, aby vám kafe odjelo dřív, než se stačíte vůbec napít). Našroubujte pak každé kolečko do jednoho rohu a… tamtadadá! Máte stolek z palet vyroben jen a jen vámi.

pale

Gratulujeme, jste oficiálně pasováni na furnitiéry!

Palety jsou velmi vděčný materiál a kromě stolků se s nimi můžete vyřádit všelijak. Inspiraci můžete najít taky na obycej.cz a na našem Pinterestu

 

2 Comment

 1. […] jste zaznamenali vzrůstající oblibu nábytku z palet. Pod šikovnýma lidskýma rukama vznikají stoly, židle, poličky, ale i komody a výjimkou nejsou ani paletové postele. Jejich výhodou je, že […]

 2. […] Pro inspiraci můžete nahlédnout na náš Pinterest, kde jsme pro vás připravili několik podobných DIY lahůdek. A pokud jsme vaši chuť něco vyrábět ještě neukojily, vytvořte si ještě paletový konferenční stolek na kafíčko. […]

Napsat komentář