Vyrobte si přírodní věšák z větví

Procházky lesem jsou často něco jako terapie pro naši stereotypem otrávenou duši. Obzvlášť teď na podzim, kdy se můžeme brodit v kobercích opadaných listů, jejichž barvy by i Claude Monet stěží namíchal. Bohužel ne vždycky na procházky přírodou máme čas, a tak nás napadlo – proč si naopak kousek toho lesa nepřinést domů?

Co budete potřebovat?

sada

Pár nalezených větviček minimálně o délce 30 cm
2 desky o délce 50 cm
2 desky o délce 30 cm
Barvu, mořidlo, olej či přírodní vosk na dřevo
Štětku na natírání
Brusku
Pilku
Aku šroubovák
Několik vrutů
Háčky na zavěšení ke zdi

Očista materiálu

Než začnete dávat dohromady věšák, je potřeba očistit větvičky a připravit desky. Ze všeho nejdřív si vezměte do ruky brusku (nejlépe s brusným papírem č. 80) a všechny 4 desky krásně do hladka obrušte.
Teď přijdou na řadu nasbírané větvičky. Vezměte si pilku a odřezejte malé výrustky tak, aby mohly sloužit jako dobrý držák pro vaše kabáty. Podle typu větviček oloupejte kůru.

Tip: Krásně vypadají i naplaveniny z moře nebo řeky – jsou zbaveny kůry, mají skoro až alabastrovou barvu a jsou hladké na povrchu.

screenshot-2016-10-26-at-11-24-21Barvit či nebarvit?

Toť otázka. Záleží jen a jen na vás, jestli chcete věšák ladit do přírodna, nebo ho nabarvíte. Přírodní varianta je krásná, ale dřevo je nutné ošetřit, aby něco vydrželo. Zvolte proto mořidlo (existují buď bezbarvá nebo tónovaná) nebo přírodní olej či vosk na dřevo. Barvu vyberte
lesklou
nebo matnou, ale určitě takovou, co se bude hodit do vaší předsíně.

Všechny desky světa – spojte se

Není to žádná věda. Z připravených desek teď vytvoříte oblédlník, do kterého se pak přišroubují větvičky. Tajemství dobrého přichycení tkví v 8 kvalitních vrutech. Kratší desky budou uvnitř, delší desky budouobjímat ty menší seshora. Vruty budou vidět, takže zvolte tzv. zápustné, které zajedou do dřeva úplně celé až po okraj. A dejtevrtani se do šroubování: stačí dva vruty na každou desku. Pozor, aby vám desky při šroubování neujely.

Jeden klacík jako druhý

Na řadu přichází fáze, kterou když zkazíte, budete muset jít znova do lesa (takže se toho vůbec nebojte). Naměřte větve tak, aby se do rámu vlezly úplně akorát. Měly by mít délku 30 cm, ale raději je před řezáním přiložte k rámu a udělejte si tužkou značku. Pak teprve větvičku uřízněte.

Do rámu s větvemi

Máme nařezáno, teď už jen zbývá dostat větve do připraveného objektu. Hustota větví je opět na vás. Do této velikosti se pohodlně vejde klidně i 6 větviček, ale můžete zvolit i řidší věšák.

ljlkjgbggd

Než začnete šroubovat, položte si rám na zem a větve do něho naaranžujte, ať máte jasno, kde to které bude nejvíc slušet. Teď je můžete přilepit. Rám znova postavte a vezměte první větvičku a vršek i spodek přišroubujte k desce. Tak to udělejte se všemi klacíky. Ze zadní strany věšáku přišroubujte ještě háčky na pověšení ke zdi.

Ha! Právě jste vyrobili krásný přírodní věšák. Tleskáme, gratulujeme a plácáme vás po zádech.

sssadsas

 

Lásku k přírodnímu dřevu nezapřou ani někteří furnitiéři z Obyčeje.

19  18  1715  14  16

Pro inspiraci můžete nahlédnout na náš Pinterest, kde jsme pro vás připravili několik podobných DIY lahůdek. A pokud jsme vaši chuť něco vyrábět ještě neukojily, vytvořte si ještě paletový konferenční stolek na kafíčko.

 

Napsat komentář