Z postele lavička na dvorek

Leží vám doma stará postel, na které vy už ale ležet nechcete? Zrecyklujte ji. Venku už je krásně, takže můžete pracovat na dvorku a mezitím ze slunce nasávat vitamín D. Tam pak svému výrobku vyberete to nejlepší místo a připravíte ho na hrdé chvíle u kávičky. Z postele jde totiž celkem jednoduše vyrobit krásná a originální lavička, která vám bude ještě věky věků sloužit. Obyčej vám řekne, jak na to.

 

Co budete na výrobu potřebovat?

  • 1 dřevěnou postel
  • 1 pilu (například přímočarku)
  • 1 metr
  • 1 tužku
  • Několik dřevěných desek
  • Spoustu nerezových vrutů
  • Aku šroubovák
  • Brusku nebo smirkový papír
  • Nátěrovku

 

Jak to bude probíhat?

Čelo postele bude část, o kterou se budete opírat. Z boku postele se vyrobí příď a z té části, co máme obvykle u nohou, vyrobíme bočnice naší krásné lavičky.
Abyste mohli postel dát zase dohromady, musíte ji nejprve rozmontovat. Pokud se jedná o starou postel, bude možná potřeba vzít do ruky kladivo a silou jednotlivé díly oddělit (dejte pozor, abyste nezanechali po kladivu v dřevě otisky, použijte látku na změkčení rány). Každá část postele by měla zůstat nepoškozená. Pokud je postel oprýskaná, můžete ji lehce obrousit smirkovým papírem či bruskou.

 

Řízněte do toho

 

V tomto případě je přesnost výsadou králů a královen. Ať už jde o postel, kterou máte po prababičce nebo o tu, co jste našli ve sběrném dvoře, pořád je nutné 3 krát přesně naměřit, než budete řezat. Postavte čelo ke zdi a vezměte si druhou část postele s nohami. Podle toho, jak dlouhé dvě opěrátka z této části uděláte, budete mít i šířku lavičky. Měli byste tak mít 2 asi tak 60cm dlouhé díly. Naměřte metrem, udělejte značky a uřízněte.

 

Spojte to dohromady

Skvělé! Máte dva zásadní díly lavičky. Teď je potřeba to nějak dát dohromady. Jak na to? Vezměte si na to bočnici postele (jednu z nejdelších desek). Podle čela naměřte z jedné desky stejnou délku a uřízněte. A teď to přijde! K čelu postele přišroubujte obě opěrátka.

Ta spojte v přední části čerstvě uříznutou deskou. Už to vypadá skoro jako lavička, viďte?

Sedátko a je to

Nachystejte si desky, kterými vyplníte sedací část lavičky. Jejich délka bude stejná jako délka bočních opěrátek. Až budete mít desky nařezané, je lepší je trošku obrousit, ať nemáte třísku tam, kde byste ji opravdu mít nechtěli. Jakmile máte hotovo, jednu vedle druhé je přišroubujte k lavičce. V této finální fázi si ověříte, jak jste byli přesní. Co čouhá se dá obrousit.

Finální úpravy

V této části už máte pravděpodobně obří radost z toho, jak lavička vypadá. Zvládli jste to! Za odměnu už si můžete sednout.

Tedy na chvíli, než se pustíte do natírání. Jakou barvu vyberete? Buďte klidně odvážní, vždyť je to lavička na dvorek! Udělejte několik vrstev, ať se to jen tak neoprýská.

 

Slyšíte ten aplaus? Jste dobří!

Nemáte zrovna starou postel nebo čas vyrábět? Nechte si návod v záloze a pořiďte si zatím posezení, které už někdo vyrobil.

 

Že máte starou rozvrzanou postel, která by byla dokonalá spíše jako lavička? Jen do toho, využijte ji a pořiďte si postel novou.

  

  

Zajímají vás další návody?  Nebo se chcete inspirovat dalšími lavičkami, které jsme pro vás našly na Pinterestu?

 

Napsat komentář